Каква боя да изберете за боядисване на фасадата?
В съвременния пазар на строителни материали продуктите приложими за боядисване на фасади са представени от огромен асортимент. На първо място, изборът трябва да се направи въз основа на материала, върху който ще се нанася боята. Например, ако това е бетонна стена, тогава всякакви бои, с изключение на бои на винилова основа и вар, са подходящи за боядисването. Къща, построена от керамични тухли, не може да бъде боядисана с винилови или полисиликатни бои. Ако стената за боядисване е изградена от силикатни тухли, тогава е по-добре да я боядисате със силикатни или полисиликатни бои. Измазаните повърхности (циментова или варова мазилка) могат да бъдат декорирани само със силикатни или полисиликатни бои и лакове. Ако е използвана силикатна мазилка, тоест на базата на водно стъкло, няма ограничения за използването на бои, можете да използвате всякакъв вид. Ако мазилката е направена върху органични смоли, тогава най-добрият вариант са силиконови и акрилни бои.
Като цяло всичко е просто с измазани повърхности – каквато е мазилката, такава е боята, нанесена върху нея. Например, ако е използвана циментова или варова мазилка, тогава върху нея се нанася минерална боя.
Важен момент е да вземете предвид замърсяването на фасадите. Това е особено вярно за онези къщи, които се намират на пътища с интензивен трафик. Най-добрият вариант е да закупите боя със свойства за самопочистване. Тоест, след като я нанесете върху стената, върху повърхността се образува влагоустойчив филм. Прахът и мръсотията могат да се измият дори от дъжд или изплакване с вода от маркуч.
Подготовка и боядисване на стената
На първо място, повърхността на стената трябва да бъде почистена от прах и мръсотия. Това обикновено се прави с водно налягане и четка. Особено внимание се обръща на местата, покрити с гъбички, мухъл и мъх. Тук се изисква дори желязна четка, но е по-добре да се демонтира мазилката върху материала, от който е построена къщата. Ако има места с лющещ се гипс, се препоръчва да се отървете от тях и след това да почукате цялата повърхност на стената с чук. Тъп звук ще потвърди, че на това място под мазилката има кухини. Тоест, мазилката се е отлепила от основата. Такива зони трябва да бъдат напълно почистени.
Първият слой боя се нанася без продължителни прекъсвания. Една част от стената не трябва да се оставя да изсъхне, докато другата част се боядисва повторно. На кръстовището се образува добре очертана граница. Вторият слой се нанася след определено време. Обикновено производителят посочва този период на опаковката. Изискванията за боядисване са същите като за първия слой.